12 Ocak 2008 Cumartesi

Salep

Bu kış günlerinde en iyi ne gider tabiiiki "Can rahatı,beden sıhhati" Salep.....Hemde tüm ev halkı hastalıktan kırılıyorken.
Kurukahveci Mehmet efendi 'den 50gr. saf salep'i 10 ytl.'ye aldık. 6-8 Litre salep elde edilebileceği'de söylenmiş.( Marka özellikle söyledim ki aktarlardan aldığınızın sağlıklı ve kaliteli olup olmadığı anlaşılsın diye ) Aktarlarda genellikle nişasta ile karıştırılıp satılıyormuş.....Bunun için fiyatını özellikle belirttim.

Salep:
2 fincan salep için

- Saf toz Salep (yarım çorba kaşığı )
- Şeker (1 çorba kaşığı )
- Süt (2 çay fincanı)

Süslemek için
- Tarçın veya zencefil


Yapılışı :
Pişirilecek kaba,toz salep biraz süt ve azıcık şeker konur.Bunlar karıştırılıp macun haline getirilir.Sonra kısık ateşe oturtulup,üzerine azar azar geride kalan süt eklenerek,devamlı suretle karıştırılarak pişirilir.Sürekli karıştırmak önemli topaklanma olmasın dibe çökmesin diye.
Kıvamını ise biraz kendi zevkinize kalmış koyu kıvam yada daha akışkan kıvam sevenlere göre miktarlar değişiklik gösterebilir.
Süslemek için ben tarçın tercih ettim.
Afiyet olsun

Salep:Orchidaceae (orkideler) familyasının birçok türünün toprakaltı yumrularından elde edilen drog. Ayrıca orkide türlerine Anadolu'da verilen genel ad. Sahlepgiller familyasından; tel köklü otsu bir bitkidir. Kökünde 2 tane yumru vardır. Gövdesi, dik ve silindirimsidir. Çiçekleri salkım veya başak şeklindedir.
Kullanılan yeri köklerindeki yumrularıdır. Yurdumuzda bir çok çeşidi vardır. Salep yumruları müsilaj, glikoz ve uçucu bir yağ taşır. İçerdiği en önemli madde glikomannandır. Su ve sütle birlikte kullanıldığında şiştiği için yaygın bir şekilde dondurma hammaddesi olarak kullanılır.
Özellikle Maraş Dondurması olarak bilinen dondurmaya tat ve koku kazandıran, dünyada sadece Kahramanmaraş'ın dağlarında yetişen bir orkide türünden elde edilen saleptir. Kahramanmaraş'ın dağlarında toplanmadan dolayı orkide türleri son derece azalmıştır.
Anadolu orkideleri aşırı toplamadan dolayı tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bilinçsizce yapılan toplama yakında bu içeceğin, Orkidelerin tükenmesinden mütevellit içilememesine ya da çok ama çok pahalı olmasına sebep olacaktır. Doğal dengenin bozulmaması ve bir canlı grubumuzun daha silinip gitmemesi için gereken duyarlılığı göstermemiz gerekmektedir.

kaynak:vikipedi


0 yorum: