12 Ocak 2008 Cumartesi

Türk Kahvesi

Kapı çalınır komşumuz yada bir arkadaşımız eve gelir ,ilk sorucağımız soru "kahveni nasıl alırsın" olur.Orta şekerli denir çoğu kez:)
kız isteme törenlerinin en olmazsa olmazıdır türk kahvesi,kahvenin köpüğünden anlaşılır kızın marifeti:)) Benim gibi o heyecandan başkasına yaptıranlar hariç :))
Kısaca her gün 1 fincan türk kahvesi hepimize iyi gelir.Cezvemi annem Bodrum'dan dönerken Çine'den almıştı.Kahve fincanlarımda çeyizlik:)Ama lokumlarım çok özel.

Safranbolu ve Amasra gezimizde almıştık.Sade,fıstıklı,vede çifte kavrulmuş.İmren Lokumları çok lezzetliydi.Kutu kutu eve taşıdık :) Çifte kavrulmuş olanlar eve dönüş yolculuğunda çerez gibi yendi.
Safranbolu'da mutlaka görülmeli diye düşünüyorum.

Türk Kahvesi; Dünyanın en eski kahve pişirme yöntemidir.Köpük, kahve ve telveden oluşur.Yumuşak ve kadifemsi köpüğü sayesinde damakta en uzun süre tadını devam ettiren kahve türüdür.Birkaç dakika şekli bozulmadan kalabilen bu leziz köpüğü sayesinde, uzun süre sıcak kalabilir.İnce kenarlı fincanda sunulduğu için, diğer kahve türlerine göre daha yavaş soğur ve böylece daha uzun süren bir kahve keyfi sunar. Yoğun şurupsu kıvamı ile ağızdaki lezzet tomurcuklarını aşırı uyararak hafızada yer eder.
Diğer kahve türlerine göre, daha kıvamlı, yumuşak ve aromatiktir. Kendine özgü enfes kokusu ve özel köpüğü ile diğer kahvelerden kolaylıkla ayırt edilebilir.
Kahve tutkunları tarafından, kaynatılarak içilebilen tek kahve olarak kabul edilir.
Geleceği anlatmak için kullanılan tek kahve türüdür. Cafedomancy: Kahve telvesini kullanarak kehanette bulunmak.Eşsizdir çünkü kahvesi fincanın içindedir ancak telve olarak dibe çöktüğünden filtre edilmesine ve süzülmesine gerek kalmaz.Hazırlanırken şeker ilave edildiğinden diğer kahvelerde olduğu gibi sonradan tatlandırmaya gerek yoktur.

Türk Kahvesi, Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme metodunun adıdır. Özel bir tadı, köpüğü, kokusu, pişirilişi, ikramı... kısacası, kendine özgü bir kimliği ve geleneği vardır.
Önceleri Arap Yarımadası'nda kahve meyvesinin kaynatılması ile elde edilen içecek, bu yepyeni hazırlama ve pişirme metoduyla gerçek kahve lezzetine ve eşsiz aromasına kavuşmuştur. Kahve ile Türkler sayesinde tanışan Avrupa; uzun yıllar kahveyi, Türk kahvesi olarak bu yöntemle hazırlayıp tüketmiştir.
Brezilya ve Orta Amerika menşeili, arabica türü, yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinden harmanlanan ve titizlikle kavrulan Türk Kahvesi, çok ince öğütülür. Bir cezve yardımıyla su ve isteğe göre şeker ilave edilerek pişirilir. Küçük fincanlarla servis yapılır. İçilmeden önce telvesinin dibe çökmesi için kısa bir süre beklenir.

Türk Kahvesi Tarifi:
Nefis bir Türk Kahvesi hazırlamak için 1-2 dk. yeterlidir.Bakır cezve varsa çok daha güzel olur.İçme suyunu fincanla ölçerek cezveye koyun.1 fincan için 2 çay kaşığı kahve,iki çay kaşığı şeker ilave edin.biraz karıştırıp kısık ateşte kabaran köpüğü fincana döküp bir taşım daha ocakta kaynatıp fincana servis yapın.

Afiyet Olsun


3 yorum:

Selim dedi ki...

cok guzel gozukuyor tarifiniz. hemen deniyecegim. ellerinize saglik.

pelince dedi ki...

Selim Bey çok teşekkürler :)

SILVERBLUE dedi ki...

Şu anda henüz yaptığım kahvemi yudumluyorum. Kilolu birisi olarak sizin siteniz bana bir hayli zararlı olacak gibi:)