2 Mayıs 2008 Cuma

Boğaziçi Hayvanat Bahçesi

Yaz aylarında şehirden uzaklaşmanın başlıca yolu plaja, kumsala ya da ormanlara gitmek elbette. Ama keyifli bir gün geçirmek için Boğaziçi Hayvanat Bahçesi de özellikle çocuklu ailelere farklı bir alternatif sunuyor.
Darıca'daki Özel Boğaziçi Hayvanat Bahçesi'ne gitmenin en kolay yolu TEM Otoyolu üzerinden. TEM'de Eskihisar sapağından sapılıyor. Çayırova-Bayramoğlu tabelalarından sonra, Eskihisar feribot tabelasını takip etmek gerekiyor. Darıca'ya saptığınızda Hayvanat Bahçesi'nin oklarını görüyorsunuz zaten.
İstanbul'dan yaklaşık bir saatte Boğaziçi Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'na varıyorsunuz. Ancak buraya gelen bir toplu taşıma aracı yok. Biz de arabamızı parkın girişinin karşısındaki otoparka bıraktıktan sonra hayvanat bahçesinin kapısından giriyoruz. İçeri girer girmez, buranın şimdiye kadar Türkiye'deki hayvanat bahçelerinden çok farklı olduğu anlaşılıyor. Zira Türkiye'de Avrupa Birliği Hayvanat Bahçeleri Birliği'ne üye tek park. 3 binin üzerinde hayvanın ve 500 çeşit bitki türünün bulunduğu parkın giriş ücreti 15 milyon.
Boğaziçi Hayvanat Bahçesi'nde çocukların bir günü hiç sıkılmadan geçirebileceği birçok aktivite var. Oyun parklarının yanı sıra çocukların ördek ve tavşan gibi hayvanları sevebileceği küçük bir bölüm daha bulunuyor. Bir de ponylere binebilecekleri ufak bir parkur.

Parktan en çok keyif alanlar şüphesiz çocuklar. Dünyanın dört bir yanında gelen aslanları, sibirya kaplanlarını, flamingoları, balıkları ve daha birçok hayvanı heyecanla ve merakla izliyorlar. Çocuk parkında da değişik oyunlar oynayabiliyorlar.
Ama burası sadece çocuklar için ilginç değil elbette, anne babalar da en az çocuklar kadar keyif alıyor parkı gezerken.
Parkta her kafesin önünde bilgi panoları var. Bu panolarda o kafesteki hayvanla ilgili birçok bilgiyi bulmak mümkün.
Pekçok hayvana rahat etmeleri için kendi iklim şartları sağlanmış. Buharlama,-yağmurlama sistemi ile suni yağmur yağdırılıyor ve farklı türlerin doğal ortamı korunuyor. Bazılarına ise renklerini korumaları için özel yemler veriliyor.
Güney Tropik Merkezi'nde farklı kuş türlerini görebilir, tropik bitkiler ve şelaleler arasında dolaşabilirsiniz.Sürüngenler Evi'nde ise dev piton yılanından ejderhalara kadar farklı sürüngen türleri var.Yanlarına gittiğinizde hemen size doğru uzanan devekuşları, diğer bütün hayvanlarla dost olan ördekler ve yemek için sıraya giren penguenler parkın en sevimlileri... Flamingoların, turnaların ve leyleklerin zerafeti ise çok etkileyici...
Fayton ya da akülü araba ile parkın içinde geziliyor. Çocuk parkından başlayan turda flamingolar, lamalar ve dev kaplumbağalar arasında gezmek son derece keyifli...
Parkı dolaşırken bir mola vermek istediğinizde, fast food türünde yiyecekler bulabileceğiniz kafeteryada birşeyler atıştırabilirsiniz.
Doğada karşısına çıkanları affetmeyen çitalar bakıcıları ile birlikte son derece sakin duruyorlar yemeklerini yerken. Aslanlar Savaş ve Barış, Sibirya kaplanları Erkan ve Cassandra da parktaki diğer bütün hayvanlar gibi sağlıklı ve mutlu görünüyor. Boğaziçi Hayvanat Bahşesi aynı zamanda bir kuş cenneti. Nadide papağanları ve kuzey tropik merkezi'nde ormanlık bir ortamda serbest dolaşan farklı kuş türlerini görmek mümkün.
Boğaziçi Hayvanat Bahçesi'nde prensip olarak doğadan yakalanmış hiçbir hayvan yok. Buradaki tüm türler bir hayvanat bahçesinde doğup büyüyenler. Mesela zebralar İsviçre'den Walter Zoo'dan buraya getirilmiş.
Şempanzelerin açık oyun alanlarını yukardan izliyoruz. Burası da parkın en çok ilgi çeken bölümlerinden biri. Burada her hayvanın farklı bir beslenme şekli var. Mesela zürafa meyve ve sebze ve ot çeşitleriyle besleniyor. Bu yüzden dışarıdan gelen ziyaretçilerin hayvanlara yem vermesine izin verilmiyor.

Kaynak : Ntv
Boğaziçi Hayvanat Bahçesi
0262 653 13 74

Pelin'ce; Bizde çok güzel vakit geçirdik,çocukların zevkle dolaşabileceği, sevimli ve vahşi hayvanları yakından görebileceği çok güzel bir yer.Özellikle çok büyük olduğunu belirtmek istiyorum,yaz sıcaklarında biraz zor olabilir ama Mayıs- Haziran aylarında çok daha rahat gezebilirsiniz.Yemek yiyebileceğiniz,çocukların zevkle oynayabileceği parklar var..Dönüş yoluna çıkmadan hediyelik eşya dükkanına uğramadan dönmeyin.!!!!!

İyi eğlenceler


9 yorum:

İLKAY dedi ki...

Biz bu hayvanat bahçesine sonbaharda gitmiştik ve kızımızın biraz daha büyüyüp hayvanlardan anlar halinde tekrar geleceğimizi söylemiştik. Şimdiki planım bu yağmurlarda bitsin hazır bizim kızda aslanla kuşu birbirinden ayırıyorken arkadaş çocuklarıyla bir gezi düzenlemek. Aklıma düşürdüğün için teşekkürler.

Acemi Şef dedi ki...

Pelincim öncelikle Boranın doğum gününü kutlarım canım, Allah sağlıklı huzurlu bir ömür versin. Şu gezmelerinize bayılıyorum, çocuklarınızın kültürüne kültür katıyorsunuz, takdir edilesi ebeveynlersiniz. Ayrıca pastayı merakla bekliyorum kimbilir ne güzel bir pasta yaptın şimdi sen. Haydi yorgunluğunu at da üzerinden, paylaş bizimle ;)

Gökkuşağının Rengi dedi ki...

Ay çok güzel yaaaa:))

peynir hösmelimi dedi ki...

Oh ne güzel bir gün gecirmissiniz.
Sevgiler canim.

aslı'nın mutfağı dedi ki...

Pelin'cim bu hayvanat bahçesinden haberim yoktu, detaylı bilgiler için çok teşekkürler.. Bu arada tavuskuşunu tam zamanında yakalayıp fotoğraflamışsınız, tebrikler! :)

antepası dedi ki...

Bende çok merak ediyorum .Hep duyuyorum çok güzel bir yer olduğunu duyuyorum.Ama gideceğim inşallah.Sayende birazda olsa görmüş oldum.

Ayse Pamuk dedi ki...

ayy penguen dimi onlarrr bayıldımm

şengül dedi ki...

pelincim geçen yaz bizde gittik çocuklarla çocuklar çok eğlendiler ben çok üzüldüm günlerce moralim bozuldu hayvanat bahçesini çok farklı bekliyordum hayal kırıklığına uğradım çok bakımsız ve çok pisti hayvanların olduğu bölümler senin anlatman ve resimlere bakarak inşallah bir şeyler değişmiştir diyorum ve eğlenmenize çok sevindim canım

pelincelezzetler dedi ki...

İlkay canım bence de belirli bir yaşdan sonra daha akılda kalıcı oluyor..

Esracım canım teşekkür ederim..Ama dediğin gibi halen sersem gibiyim:))

Gökkuşağının rengi teşekkürler..

Meralcim teşekkürler..

Aslı sorma tam pozu yakalamıştım..

Fulya teşekkürler..

Ayşe bende bende:))

Şengün canım aslında bu gezdiğim yerleri yakın zamanda gitmedik 2-3 senelik fotoğraflar aslında bunlar..Fotoğrafların üzerindeki tarihden de anlaşılacağı gibi bizde 2 sene önce gitmiştik,ama öyle bizi rahatsız eden bir kirlilik yoktu...Acaba denetim zamanı mı gittik biz??Öpüyorum....