6 Şubat 2011 Pazar

Panorama 1453 Tarih Müzesi


Panorama 1453 Tarih Müzesi from pelin süme sak on Vimeo.


Çocuklarla evde ne yapılır eeee tabii ki bol bol gezilir ;) Geçen hafta sonu hava buz gibiydi.
Bizde de öyle şans var ki her seferinde bir yere gitmek için yola koyulsak kesin yağmur yağar veya fıtına olur;) ama hava durumu ne olursa olsun biz çoluk çocuk yine yola koyulduk.
Sabah kahvaltısını dışarıda tost ve meyve suyu ile geçirtirdik.İlk durağımız panorama 1453 tarih müzesi oldu.İçeri girdiğinizde unuttuğunuz bir çok bilgiyi okuyup hatırlıyorsunuz.
Görsel olarak üst kat çok güzel hazırlanmış,üç boyutlu tarih müzesi fetih çoşkusunu tekrar yaşatıyor.

Çocuklar görsel anlatımlardan çabuk sıkıldılar ama üst kattaki üç boyutlu atmosfer çok hoşlarına gitti.Özgür sürekli canlandırma yapılmış platformun içine girmek istedi ;)

Panorama 1453
Panorama 1453

Panoramik resme giden yolda, ziyaretçileri bilgilendirmek için anlatım panoları ve dramatik belgeseller hazırlanmıştır. İstanbul’un tarihi ile başlayıp Fatih’in vefatıyla sona eren sergideki anlatım panolarında, İstanbul, Fetih ve Fatih çeşitli yönleriyle ele alınmıştır. Sergide orijinal minyatür, gravür, plan, çizim, resim ve özgün objelerin fotoğraflarına yer verilerek, olayların mümkün olduğunca, dönemin tasviri, nasıl algılandığı, anlatımı ve sanat eserleriyle canlandırılması hedeflenmiştir. Metinler, geniş ziyaretçi profili ele alınarak, meraklısının konu hakkında en temel bilgilere sahip olabilmesi için bilimsel anlayış ve popüler üslupla kaleme alınmıştır.

kaynak: panorama 1453 tarih müzesi

Panorama 1453
Panorama 1453
Panorama 1453
Panorama 1453
Panorama 1453
Panorama 1453
Panorama 1453
Panorama 1453
Panorama 1453

devamı burada

Şubat tatilinde ne yapalım nereye gidelim derseniz bence 10 yaş sonrası çocuklar için Panorama 1453 Tarih Müzesi eminim hoşlarına gidecektir.

Mutlu Hafta Sonları Diliyorum.


6 yorum:

Ayla dedi ki...

Fotoğraf çok güzel ,bende gitmiştim beğenmiştim beğenmesine de gittiğimizde çok kalabalıktı bunalmıştım küçük çocukla:)

Anonim dedi ki...

Biz de şubat tatilini çocuklar için nasıl faydalı hale getiririz diye düşünüyoruz. Geçen sene panorama müzesine gitmiştik.Fakat Ayla hanımın dediği gibi çok kalabalıktı. Sakin bir zamanda gezmek çocuklar ve büyükler için faydalı olur diye düşünüyorum. İstanbul 'da bulunan herkesin mutlaka gezmesi gereken bir mekan..

Unknown dedi ki...

BoşveriN yağmuru çamuru gezin.En iyisini yapmışsınız evde durmamakla..
Ben ancak böyle fotoğraflardan görebiliyorum.
Paylaştığın için sağol canım
Öpüyorum.

pelince dedi ki...

Biz sabah saat 9 gibi oradaydık,sanırım bu yüzden kalabalık değildi.Birde hava çok soğuktu geçen hafta onunda etkisi olmuş olabilir..

Yorumlar için teşekkür ederim.

hilal dedi ki...

ne iyi yapmışsınız..bende çocuklar birazdaha büyüsün buralara götürmek istiyorum :)

Karma Has kicked My Ass dedi ki...

Geçen hafta İstanbul'a iş için gelip de Ankara'ya dönerken havalimanı yolunda uğrayıp gezmiştim burayı :) Fotoğraf makinesi valizde kaldığı için fotoğraflayamamıştım. Çok güzel tesadüf oldu o yüzden bu yazınız :)