22 Şubat 2008 Cuma

Ağva


Bu sayfaya yazdıklarım yeni gidip gezdiğim yerler değiller ama ,gidilecek kadar güzeller...O yüzden paylaşmak istedim..
Gezdiğim ,gezmek istediğim yerleri buraya yazmak bana'da hatırlatma olucak........

Biz soğuk bir havada gittik en son,balık yedik gezdik ve döndük....
Ağva gerçekten hem karadan hem denizden çok güzel gözüküyor...2 tura katıldık ve çok zevk alarak döndük eve....Çok resim var aslında ama,hep kendimizi çekmişiz:))Ağva, yemyeşil doğası, iki yanında akan Göksu ve Yeşilçay nehirleri, cephesinde Karadeniz'in masmavi suları, birbirinden lezzetli balıkları ile İstanbul'un kuzeydoğusunda yer alan bir doğa harikası...


İstanbul'a sadece 97 km uzaklıktaki Ağva, Şile ilçesine bağlı bakir kalmış yerden biri. Eskiden çoğunlukla bahar ve yaz aylarında İstanbullular içi sayfiye yeri sayılan ama artık kışın da şehrin gürültüsünden kaçmak ve huzur içinde bir tatil geçirmek isteyenlerin bir numaralı tercihi olan yemyeşil bir rüya Ağva...
İzmit'in Çal Tepesi'nden doğup gelen Göksu ve Yeşilçay derelerinin Karadeniz'e döküldüğü yerde, zamanla oluşan delta üzerine kurulan bu şirin beldenin belki de en çekici yanı bu derelerin yemyeşil kıyıları. Oteller ve restoranlar buralara kurulmuş, yörenin tüm aktiviteleri bu kıyılarda gerçekleştiriliyor.


Medeniyetlerin uğrak yeri
Ağva, Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi bir çok uygarlığın geçiş yeri olmuş bir belde. M.Ö. 7.yy. uzanan tarihin kalıntılarına Ağva' ya bağlı civar köylerde rastlamak mümkün. Kalemköy' de Romalılara ait kilise kalıntıları ve mezar taşları, Hacıllı köyünde, 3.yy. sonu - 4.yy. başlarında bulunan Gürlek Mağarası, Hisar Tepe' de bulunan kale kalıntısı, Sungurlu mahallesindeki dağ değirmeni önemli buluntulardır. Ağva'ya 14. yüzyılın ikinci yarısında Konya, Karaman ve Balıkesir'den gelen Türkmen boylarını yerleştiği söylenmektedir. Bugünkü Ağvalılar da aynı Türkmen boylarının çocukları olarak biliniyor.


Kusursuz bir çevre
Ağva, Karadeniz kıyısında 3 km. uzunluğunda kumsala sahip. Yerleşim yerleri çoğunlukla hayli içeride ve çamlıkların arkasında yer aldığı için burada deniz kirliliği yaşanmıyor. Kumsal her zaman tertemiz sizleri bekliyor.
Doğal plajı ve doğa harikası yeşili, etrafında yer alan bakir koylar, adacıklar, ormanlarla doğallığın iç içe ve oksijen oranının çok yüksek olduğu bir bölge. Kilim Koyu, Gelin Kayası, Saklı Göl mutlaka keşfedilmesi gereken yerler. Gelin Kayası denmesinin sebebi, beyaz olması ve duvaklı bir geline benzemesi. Gelin Kayasının bu adı almasının sebebine gelince, beyaz olması ve duvaklı bir geline benzemesi.

Yerinde duramayanlar için de ideal

Balık avlamaya meraklıysanız Ağva kıyıları sizin için biçilmiş kaftan. Burada balığa doyacaksınız. Karadeniz'e kıyısı olması nedeniyle ve iki nehir arasında kurulması sebebiyle burada her tür balık bulunuyor. Ağva'nın merkezindeki gözünüze çarpacak en önemli şeyler balıkçı tekneleri olacaktır. Balıkçılarla sohbet edebilir, çay içebilir hatta birlikte balığa bile çıkabilirsiniz. Yöredeki tesislerde her zaman mevsimin taze balıklarını bulabilirsiniz.
Eşsiz tabitatıyla keşfedilmeye hazır Ağva'da, yaz kış su sporları (dere kıyısında kano, deniz bisikleti) kış aylarında fitness, doğası itibariyle trekking ve avcılık yapabilirsiniz. Ormanda yürüyüş, koşu, bisiklet, kamping gibi aktiviteler için son derece uygun olan Ağva, yazın Karadeniz'in hırçın sularında serinlemek isteyenler için de ideal. Kaplumbağa, ceylan, kurt, çakal, yaban domuzu, tilki, birçok kuş türü barındıran Ağva avlanmaya da çok uygun. Temiz havayı buram buram solumak, romatizmal hastalıklara iyi geldiği söylenen şifalı kumsalında yürümek, dere kıyısındaki restoranlarda lezzetli balıkları tatmak da Ağva'nın keyfine varırken ihmal etmemeniz gerekenler.
Ağva'da pazar cuma günleri kuruluyor. Bu pazarda yöre insanının kendilerinin yetiştirdikleri ürünlerini bulabilirsiniz. Hem bu ürünler doğal, hormonsuz ve sağlıklı. Ayrıca çarşı içinde yer alan 70 yıllık fırından alacağınız ekmekin ünü Ağva'nın sınırlarını bile aşmış durumda. Burada yiyeceğini ekmekin tadına başka hiçbir yerde varamayabilirsiniz.
Ağva'ya gelirken yanınıza fotoğraf makinenizi almazsanız, yemyeşil doğayı, ağaçlar arasından Karadeniz'e dökülen nehirleri gördüğünüzde pişman olabilirsiniz.

Eğer özel aracınız varsa aşağıda sizlere önerebileceğimiz birkaç güzergahı bulabilirsiniz:


• 1.Güzergah

Ümraniye-Şile yolunu takip edin. Şile'den sonra, Ağva'ya giden sahil yolunu kullanarak, Kabakoz, İmrenli, Akçakese ve Kurfallı güzergahını izleyin. Toplam bir buçuk saatte Ağva'ya ulaşabilirsiniz.


• 2.Güzergah

Ümraniye-Şile yolunu takip edin. Şile'ye gelmeden önce Pot Deresini geçtikten hemen sonra sağa dönen yola sapın. Ovacık, İmrendere güzergahını takip ederek, Teke güzergahını izleyebilirsiniz.


• 3.Güzergah

Ümraniye-Şile yolunu takip edin, Şile'den sonra, Ağva'ya giden dağ yolunu kullanarak, Teke güzergahını izleyebilirsiniz.
Aslında her gidişinizde farklı bir güzergahı izleyebilir ve Şile-Ağva arası görebileceğiniz farklı güzelliklerin tadına varabilirsiniz.


Kaynak:Ağva rehberiPelin'ce: Hafta sonu balık keyfi yapmak ve dinlenmek için ideal bir yer.Yaz ayları çok kalabalık oluyor bunu da dikkate alın.
İyi eğlenceler


14 yorum:

Pastanı Seç dedi ki...

evet çok güzelmiş bende gitmek için bahar mevsimini bekliyorum canım sevgiler

enn pasta dedi ki...

Pelin'ciğim nasıl gezdiğinizin canlı değise de "forum" tanığı bizleriz :) İşte burası da araç oldu bizlere ayrıntılı anlatman için.İyi de oldu.
Yeni keşiflerinizi bekliyoruz ;)

pelince dedi ki...

Evren canım çok sağol.....Öpüyorum....

. dedi ki...

GERCEKTEN GEZILESI YERLER,PAYLASIM ICIN TESEKKÜRLER CANIM.VAKIT BULDUGUMDA DEGERLENDIRIP GITMEK ISTERIM.
IYI HAFTASONLARI DILIYORUM.

pelince dedi ki...

Gülden sana da iyi pazaralar....

Fulya dedi ki...

Şile'yide gezseydiniz keşke.Doğa güzelliği gerçekten çok güzeldir.Tavsiye ederim.

tadınadoyamadım-dilek dedi ki...

çok duydum ama daha nasip olmadı gitmek.çu gzüel günlerin birince bende gitmek istiyorum

sevgiyle kal canım
birde biz diyet etkinliği yapmaya karar verdik seninde katılımlarını bekliyorum:)
görüşmek üzere

pelince dedi ki...

Fulya Şile'de dediğin gibi çok güzel.

Adsız dedi ki...

Pelin'cim ülkemiz muhteşem canım. İyikide yazdın gitmeyenler bilmiş oldu. Ben de gitmiş görmüştüm yeniden gidesim geldi canım.Sevgiler

Adsız dedi ki...

Ah keşke yakın olsada ende gitsem.Sevgiler

Tijen dedi ki...

Alışıldık yerlerin dışına çıkmak nasıl da havasını değiştiriyor insanı değil mi?

pelince dedi ki...

Eda!cığım teşekkürler...

Tijen gerçekten öyle,dolaşmak görmek,gördüklerini anılarla doldurmak en güzeli bencede....

pelince dedi ki...

Ayşe canım sanada çok teşekkür ederim,yakın olsak demişsin.....belki bir gün olur neden olmasın....

öpüyorum...

aslı'nın mutfağı dedi ki...

Geçen haftasonu Şile gezimizin bir parçası olarak biz de ilk defa Ağva'ya gittik.. Haklısın, çok güzel bir yer, insana huzur veriyor. Ağva fotoğraflarını henüz eklemedim siteme fakat senin çektiklerini çok beğendim, eline sağlık :)