27 Ağustos 2011 Cumartesi

Kıbrıs Gezisi - Güzelyurt & Lefke

Mavi Köşk Kıbrıs

Kıbrıs gezimizin bir sonraki durağımız ise portakal bahçeleri ile ünlü Güzelyurt oldu.Güzelyurt yolu üzerinde Çamlıbel köyüne Mavi Köşk var ,burası askeri bölgenin içinde yer alıyor.Kapıda kimliklerinizi verip askeriyenin izniyle ,köşkü geziyorsunuz.Köşkün içinde fotoğraf ve kamera görüntüsü almak yasak.

Üst rütbeli komutanların burayı sık sık ziyarete geldiği söyleniyor.Gerçekten önemli bir yere sahip.Köşkün olduğu mevkii şahane,dünyada bir ilk bile olduğu düşünülüyormuş.


Mavi Köşk Kıbrıs from pelin süme sak on Vimeo.Mavi Köşk:Girne-Güzelyurt dağ yolu üzerinde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampusu yakınlarındaki Çamlıbel Köyünde. 1956 yılında yapılmış. O dönemin şartlarında; böyle muhteşem bir mimari gerçekten göz kamaştırıyor. Zamanın şartlarına göre, oldukça lüks. İçerideki; eşyalar, değerli tablolar, aksesuarlar, perdeler, banyo ve tuvalet dekorasyonları, bahçesindeki havuz, içerisindeki devir-daimli olarak şarap akan estetik musluk, Roma medeniyetinin etiketlerini taşıyan havuzlar, o zamanın şartlarında bütün odaların klimalı oluşu, gizli dehlizler, gizli kasalar, köşkün içerisindeki açıklanamayan sırlar. Köşkün sahibinin oturma odasındaki bütün eşyalar orijinal.

Mavi Köşk Kıbrıs
Mavi Köşk Kıbrıs
Mavi Köşk Kıbrıs
Mavi Köşk Kıbrıs
(Pablo Pavilides’in dağların arasından kaçtığı tünel)

O yıllarda; ada cumhurbaşkanı olan Makarios’un avukatı ve Orta Doğu’nun en büyük silah tüccarı olan İtalyan asıllı Rum; Pablo Pavilides’e ait ev. Pavilides; 1974 Barış Harekatında; bir tünelle, buradan kaçar.
Pablo Pavilides’in daha sonra mafya yüzünden öldürüldüğü söyleniliyor.

Bu gezileride askeri personel sayesinde yapıyorsunuz.Geniş ve çok güzel bir bahçesi var.O dönemde evin içinde ki her şey gerçekten çok lüks olarak döşenmiş.Mutlaka görülemeye değer diyorum.

Mavi Köşk Kıbrıs
(Şarap Çeşmesi)

Çamlıbel köyünden ayrıldıktan sonra Lefke'ye doğru ilerledik.Lefke ise narenciye bahçeleriyle ünlü bir yer.Portakal ve limonlar yerlerde geziyor :) Lefke'de yeşilırmak köyünde nefis çilek tarlaları var.

Güzelyurt Köyü

Biz çocuklarla yol boyu ellerimizle topladık,hayatımda yediğim en güzel çileklerden biriydi..

Soli Harabeleri
Soli Harabeleri
Soli Harabeleri
Soli Harabeleri
Soli Harabeleri
Soli Harabeleri
Soli Harabeleri

Gezerken es geçmeyin diye yazıyorum.. Lefke'Deki en önemli kalıntı Soli Harabeleri inanılmaz güzel bir yer. O tarihlerde böyle geniş bir alana kurulması ve bu tarihe kadar kalıntılarının kalması bile ne çok şey anlatıyor bize.Antik çağ dönemindeki kalıntıları incelemek ,fotoğraflayabilmek bizim için şahaneydi.

Tiyatro,pazar yeri ve diğer kalıntılar koruma altında.

Soli Harabeleri:Soli’nin orjini İ.Ö. 700 yıllarına ait ve Asurluların haraç aldıkları kentleri içeren bir listeye kadar izlenebilmiştir. Bu listede kentin adı Si-il-lu olarak geçmektedir. Eski yazılı kaynaklara göre İ.Ö. 580 yılında adadaki krallardan Philokypros, hocası Atinalı filozof Solon’un tavsiyesi üzerine, başkentini Aepia adle kentten Si-il-lu’ya taşımış ve buraya hocasının adını vermiştir. İ.Ö. 498 yılında adadaki öteki kırallıklarla birlikte Soli de kıbrıs’ın hakimi olan Perslere baş kaldırmış ve yenilmiştir. Soli, en parlak yıllarını Roma döneminde yaşamıştır. Ancak İ.S. 4. yy’a gelindiğinde, liman gemilerin giremeyeceği kadar dolmuş ve bakır madenleri kapanmıştı. 7.yy’daki Arap korsanlarının akınları kentin sonu olmuştur. Araştırmalardan Soli’de de tiyatronun sırtını verdiği tepeyi kaplayan akropoliste Vuni’deki gibi kral sarayı olduğu anlaşılmıştır. Kazılarda Helenistik döneme ait altın ve gümüş takılar, İ.Ö. 1.yy’da yapılmış mermer bir Afrodite heykeli (Kıbrıs Müzesi – Güney Kıbrıs) ve İ.Ö. 2.yy’a ait Amazonlarla savaşı gösteren bir kabartma ele geçirilmiştir. Viyana Tarih Müzesi’nde Fugger lahdi olarak bilinen lahdin de Soli akropolisinden çıkmış olabileceği ileri sürülmüştür. Kazılarda, Helenistik döneme ait, agoraya açılan sütunlu caddenin ve agoradaki mermer anıtsal çeşmenin kalıntıları da açığa çıkmıştır. Tatlı su kaynakları, verimli topraklar ve korunaklı bir liman, ayrıca bakır yatakları ve bakırı işleyecek bol miktarda odunun bulunması Soli’nin burada kurulan ilk yerleşme olmayabileceğini göstermektedir. Nitekim arkeolojik kazılarda İ.Ö. 11.yy’a tarihlenen biryerleşmenin izlerine rastlanmıştır.

kaynak:buradan

Lefke'de iyice gezip yolduktan sonra dalgasız bir koy bulup deniz keyfi yaptık.Güzel lokantalar ve efis koylar var.Dilediğimiz yerde mola verip yüzdük.

Vuni Sarayı

Vuni Sarayı çok yüksek bir tepede kurulu,yolu tımanırken bile çok korktum :) hem çıkıyoruz hemde sürekli insanların o imkansızlıklar içine buralara nasıl geldiklerini ve nasıl saray inşaa ettiklerine şaşırıyoruz.

Vuni Sarayı
Vuni Sarayı
Vuni Sarayı

Vuni Sarayı, Lefke ile Yeşilırmak arasında denizden oldukça yüksek bir tepe üzerinde kurulmuş ve 137 odası, güzel manzarasıyla muhteşem bir saraydır. Su ihtiyacını karşılamak için yağmur sularının saklandığı bir sarnıcı vardır. Vuni’nin en görkemli yeri burasıdır. Sarnıcın başında devasa bir yarı tamam heykel durmaktadır. Dik ve virajlı asfalt bir yolla çıkılan saray günümüzde açık hava müzesi olarak ziyaret edilmektedir. Vuni’den Akdenizin koyu mavi renginin seyrine doyum olmaz.
Yeşilırmak yönünde, denizde bulunan küçük ve dik ada “ Limnidi adası” buradan çok güzel görünmektedir. Bu adayı seyrederken insan kendisini adeta ana kıtada sanıyor. Lefke, Trodos Dağı, Gemikonağı,Yedidalga, virajlı yollar ve deniz doyumsuz seyirler sunar sizlere. Athena Tapınağının izlerini görmeden Vuni Sarayından ayrılmamak gerekir.Vuni Sarayı - Kıbrıs from pelin süme sak on Vimeo.


Vuni Sarayı'nı gezdikten sonra otele dönüş için yola koyulduk,o gün şansımıza yine hava püfür püfür ve çok güzeldi.Dönüş yolunda Cengiz Topel Anıtı'nı da ziyaret ettik.

Türk pilot yüzbaşı. 1964'te Türk Hava Kuvvetleri'nin Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği uyarı uçuşunda, uçağı Rum uçaksavarlar tarafından vurulunca paraşütle atladı ve esir düştü. Rumlar tarafından hastanede öldüğü belirtilen Topel'in naaşı iade edildi. Türk Hava Kuvvetleri'nin Kıbrıs'taki ilk pilot kaybıdır.

Cengiz Topel Anıtı
Cengiz Topel Anıtı
Cengiz Topel Anıtı

Fotoğrafların devamı burada
23 yorum:

Kuzununannesi dedi ki...

Paylaşım çok bilgilendirici tesekkurler ;) bende beklerim
;)) çok yeniyimm;))

Kuzununannesi dedi ki...

bu arada komsuyuz sanırım kozyatagı:))

Unknown dedi ki...

pelincim resimler bilgiler için teşekkürler çok güzel bir anlatım olmuş:)
iyi bayramlar sevgiler:)

Aybike Ceylan dedi ki...

Canim Pelin'cigim,

Cok guzel, huzur dolu bir seker bayrami ve Zafer bayrami diliyorum, kutlu olsun hepimize.

Selam ve sevgiler..

bir dilim bir tutam dedi ki...

Pelincim bayramini kutluyor kucak dolusu sevgi ve selamlarimi gönderiyorum.SERAP

Cocukla Cocuk dedi ki...

Pelin'cim , seni okudukça 5 günlük tatile bunlar nasıl sığar diye strese girdim, üstelik bir de küçük çocukla. Sanırım biz iyi bir plan yapıp ancak yarısını gezebiliriz bu güzel yerlerin
Sevgiler

Bubble* n dedi ki...

Süper bir anlatım:)

http://bubble-n.blogspot.com/

hazar dedi ki...

Çok faydalı bir paylaşım, resimler harika olmuş. Güzel paylaşımalrınızın devam etmesini diliyorum. Hoşçakalın

Stil Direktoru dedi ki...

Çok özeldir benim için Peloş hele Kapalımaraş ayrı acı o küvet olayı ayrı acı ve ölen dr bizim akrabamızdı canım .(

birsence dedi ki...

canım geçmiş bayramını en içten dileklerimle kutluyorum bayram boyunca minik prensesden fırsat bulup nete giremedim o yüzden gecikti tebriğim...nice güzel bayramlar görelim inşallah sağlıcakla...kocaman öpüyorum....
tatilin harika geçmiş belli...

made in funda dedi ki...

MERHABA PELİNCİĞİM.HARİKA BİR GEZİ HARİKA RESİMLER...GEÇMİŞ BAYRAMINI DA KUTLUYORUM...SEVGİYLE....

Bir Dut Masalı - nUnU dedi ki...

Ben yorum bıraktım sanıyorum !!!

Çok güzel bir post olmuş Pelinciğim, bu sene gitmedik, iş için en azından 2 kez giderdik
belki kurbana ? :=))

Bu arada yeni eğitim döneminiz hayırlı olsun
çok yorulmazsın delikanlılarla umarım :=)))

Şantiyenin Gülü (Tender Lady in the construction site) dedi ki...

Fotoğraflar süper :)

http://santiyeningulu.blogspot.com/

PAPATYA PRENSES dedi ki...

Biz dağları tepeleri aştık geldik hâlâ Kıbrısda kaldın sen Pelinim olmaz ki ama! :) Siteni güncelle yoksa isyan edeceğimmmm;)

Fotoğraflar harika..

Stil Direktoru dedi ki...

Peloş cidden güzeldir Kıbrıs hele Kapalımaraş süperdir neredesin sen yaw özledik mucx

Bir Dut Masalı - nUnU dedi ki...

canım ne çok oldu bu ayrılık..
okul hazırlık, devamımı sebep acaba ?

sevgiler... :(

Lunapark Queen dedi ki...

Yani gitmiş gezmiş kadar oldum, emeğine sağlık :)

Ben de bloguma beklerim, yorumlarını da beklerim :)

http://lunaparkqueen.blogspot.com

IŞILCA TATLAR dedi ki...

Pelinciğim,

Nerelerdesiiiiin, Kıbrıs çok üzel ama biz senin güzel tariflerini ve yazılarını bekliyoruz.
Herşey yolunda değil mi? Bari bir ses ver canım.

Çok öpüyorum.

Oglak Kizlari dedi ki...

Yeni yazı bekliyosss.

sabırsız anne Çiğdem

birsence dedi ki...

pelincim nerelerdesin şekercim iyimisin??bir aksilik yoktur umarım öpüyorum canım...

hilal dedi ki...

fotolar süper, anlatım süper gezmiş kadar oldum :)

dokuzuncubulut dedi ki...

Kaç kere niyetlendik gitmek kısmet olmadı:(
Ama ne kadar güzel anlatıp görüntülemişsin, gidip gezmiş kadar oldum doğrusu. Paylaşımın için teşekkürler.
Sevgiler:)

kktc ilan dedi ki...

Looking Fabulous!!
It is my desire to go to Cyprus to spend weekend in summer..